Debriyaj fren gaz nasıl kullanılır, vites nasıl değiştirilir?

Aracı kaldırma ve vites değiştirme ile ilgili temel kavramlar hemen hemen herkes için yönetilebilir bir süreçtir. Düz vites otomobil kullanmak için, kendini debriyaja ve vites koluna alıştırman, aracı kaldırma, durdurma ve değişen hızlarda vites değiştirmeyi rahatlıkla yapman gerekir.

Araç çalışmıyorken düz bir zeminde başla. Özellikle ilk kez düz vitesli bir aracı sürüyorsan, yavaşça ve metodik olarak başla. Oturduğunda emniyet kemerini tak. Öğrenirken, camları açmak yararlı olabilir. Bu, motorun sesini duymana ve vitesi buna göre değiştirmene yardımcı olur.

Debriyajın işlevini öğren. Soldaki alışılmamış pedala basmaya başlamadan önce, işlevinin temellerini çözmek için biraz vakit ayır.

Debriyaj, motoru tekerleklerden ayırır. Biri veya her ikisi de dönerken, debriyaj her bir vites dişlisini aşındırmadan vites değiştirmeni sağlar.

Vites değiştirmeden önce (büyütmek veya küçültmek için), debriyaja basmak gerekir.

Koltuk pozisyonunu debriyaj pedalının tüm hareket aralığına erişebilecek şekilde ayarla. Koltuğu, sol ayağınla debriyaj pedalına (sol pedal, fren pedalının yanındaki) tam olarak basmana izin verecek kadar ileri doğru kaydır.

Debriyaj pedalına bas ve basılı tut. Bu süreyi, debriyaj pedalı hareketinin fren ve gazdan nasıl farklı olduğunu anlamak için değerlendirebilirsin. Bu, ayrıca debriyaj pedalını yavaşça ve sabit bir şekilde bırakmaya alışmak için de iyi bir fırsattır.[4]

Eğer otomatik vitesli araba kullandıysan, sol ayağını bir pedala basmak için kullanmak garip gelebilir. Pratik yaptıkça, iki ayağını da uyum içinde kullanmaya alışacaksın.

Müşteri Destek Numaramız

0 (543) 604-9978

Mail Adresimiz

info@yenihisarsurucukursu.com